Zamyšlení nad vegetariánstvím, veganstvím a fruktariánstvím 1.část


Tímto článkem bychom chtěli podpořit vegetariánství, veganství i raw food proto, že jsou to výživové směry lidí, kteří přemýšlí nad tím, co jí, proč to jí a záleží jim na tom, jestli budou zdraví.

Poté, co se tito lidé zjistili, že i bez masa se dá žít , museli se více ponořit do tajů potravin a jídla a začít se více touto oblastí zabývat. A mnoho z nich již pravděpodobně zjistilo, že úžasných potravin, které můžou zaplnit náš talíř, je spousta. To je náš hlavní cíl – ukázat, že kuchyně bez masa může být velice pestrá a rozmanitá. Existují samozřejmě lidé, kteří si vegetariánskou stravu představují jako vegetariánskou pizzu, hranolky a coca colu. Není to maso, takže je to vegetariánské a tudíž zdravé.

Tak to je přesný opak toho, co bychom chtěli podpořit. Neinformovaný a nekreativní vegetarián se může ve výsledku stravovat mnohem hůře než občasný jedlík masa, který dbá na pestrost, rozmanitost a kvalitní zdroj potravin pro svůj jídelníček.

Vegetariánství je etický způsob stravování

Pokud jste někdy byli osobně na jatkách nebo jste alespoň viděli jeden z dokumentů o tom, jak porážky zvířat probíhají, možná nám dáte za pravdu. Zvířata se většinou narodí díky umělému oplodnění, do stísněných podmínek, kde žijí namačkány vedle sebe. Krmeny jsou stravou, která nepřiměřeně urychluje jejich růst a je plná antibiotik, jež mají zahladit nemoci způsobené životem v nehostinných podmínkách. Jistě jste již někde viděli záběry kuřat namačkaných vedle sebe v boxech tak, že se skoro ani nemohou hýbat. Takové kuře žijící ve volné přírodě (na farmě) vyroste do dospělosti přibližně za jeden rok, kuře z boxu se do stejné velikosti díky zázračným přísadám ve stravě dostane přibližně za dva měsíce. Samotná porážka zvířat je velmi krutá. Pokud si představujete milosrdnou smrt, jste na omylu.

Pro ukázku toho, jak je naše maso pěstováno, doporučujeme dokument POZEMŠŤANÉ: https://www.youtube.com/watch?v=ce4DJh-L7Ys

Chtěli bychom apelovat na nějakou lidskost, i když nevíme, co to přesně znamená, protože právě lidé se tohoto dopouštějí. Vegetariánstvím , veganstvím, fruktariánstvím volíme stravu, která se nad etickou stránkou zamýšlí. Není nám jedno, kde se bere naše jídlo.

Vegetariánství je zdravé

Je to způsob stravování, který je pro lidské tělo přirozený. Lidé jsou vyšší primáti a jejich zuby, žaludek, moč, sliny, střevo, nehty jsou velmi podobné jako u zvířat, jejichž strava je z větší části vegetariánská. Například náš nejbližší příbuzný – šimpanz se živí ovocem, kořínky, listím, kořínky, semeny, jen velmi výjimečně se živí hmyzem, či masem. Další náš příbuzný – gorila, je čistý vegan.

Představte si, že máte opravdu velký hlad a někdo před vás položí šťavnaté jablko a bílého chlupatého králíčka. Do čeho se spíše zakousnete ?

Vědecké průzkumy již dnes prokazují, že bezmasá strava je pro tělo mnohem prospěšnější. Jedení masa způsobuje velké množství zdravotních problémů – kyselost, hemeroidy, rakovinu tlustého střeva, obezitu, ucpání střev, ledvinové kameny, cukrovku, řídnutí kostí. V mase nenajdeme žádné látky, které nutně potřebujeme a které by nebyly i v rostlinné stravě. To, co jednou zemřelo je prostě už mrtvé a začíná tomu hnilobný rozklad nemůže být pro lidské tělo prospěšné. Nehledě na to, že zdroj masa v dnešní době jsou právě ta antibiotiky krmená zvířata.

Vegetariánská strava obsahuje mnoho minerálů, vitamínů, aminokyselin, které jsou naše tělo nezbytné. Živá strava je zásadotvorná, takže pomáhá udržovat Ph naší krve v přijatelné hladině tak, aby náš život byl zachován. Oproti tomu maso je svým Ph kyselé, a PH našeho těla snižuje. Tělo pak musí vyrovnávat Ph krve tím, že do ní uvolňuje zásadité látky z kostí, zubů. Tak vzniká mnoho nemocí – artróza, osteoporóra, kazivost zubů. Maso může obsahovat parazity, plísně, které velmi zatěžují náš imunitní systém, lymfatický systém. Maso, rafinovaný cukr i mléčné výrobky způspbují zahlenění. A tak i obyčejná rýma může být způsobena právě konzumací nesprávné stravy. Živá strava obsahuje vlákninu, která čistí naše tělo, pomáhá zažívání, vyživuje tkáně, orgány, krev, lymfu, kůži.

Možná se bojíte, že jako vegetarián nebudete mít dostatek některých potřebných látek jako jsou proteiny, železo, vitamín B12, vitamin D, vápník a jiné. Takto se to o vegetariánství někdy traduje. Pravda je ale jiná.

Please like & share:

by lukash